Ginko Biloba
Ginko Biloba Broken
Ginko Biloba je jedna z najúčinnejších liečivých rastlín, častokrát nazývaná aj „zázračným všeliekom“.
Posilňuje srdce, zlepšuje pamäť a povzbudzuje činnosť mozgu, pomôže ľuďom, ktorí majú večne studené prsty na rukách či nohách.
V prípade, ak máte záujem o väčšie množstvo než máme momentálne v ponuke na stránke, napíšte nám na info@ecajovna.sk.
Návod na prípravu
2 gramy tohto čaju, je odporúčané množstvo na prípravu čaju do hrnčeka s objemom vody 1,5 dcl. Zalejte vodou s teplotou 95 - 100°C a lúhujte 3 až 5 minút.
Podrobný popis
Ginkgo biloba má širokú škálu preventívnych účinkov:
- zlepšuje prekrvenie a činnosť mozgových buniek, pamäť a ďalšie mozgové funkcie, zvyšuje koncentráciu. Takisto má priaznivý vplyv na centrálny nervový systém zlepšuje krvný obeh a cievy.
- má vplyv na priepustnosť krvných vlásočníc a znižuje ich lámavosť, čím prispieva k zlepšeniu krvného prietoku a zabraňuje vzniku krvných zrazenín,
- upravuje nepravidelnú činnosť srdca,
- normalizuje krvný tlak (znižuje vysoký krvný tlak a naopak nízky zvyšuje),
- zlepšuje prekrvenie končatín, je vhodný pre ľudí trpiacimi studenými končatinami,
- odstraňuje pocity únavy,
- je účinný proti alergickým reakciám, proti infekciám a zápalom, prejavom arterosklerózy,
- má antibakteriálny a antivírusový účinok.
Zaujímavosť:
Najväčší výskyt ginka bol v druhohorách, ide o najznámejšiu "živú fosíliu" vo svete rastlín. Niektorí odborníci tvrdia, že rozvoj čeľade ginkovitých umožnil rozmach dinosaurov v tej dobe.
V ázijských krajinách - Japonsku, Číne a Kórei - je ginko posvätné a tradične sa vysádzalo v okolí chrámov. V dobe opadu lístia chodili k stromu, klaňali sa mu a s úctou zbierali opadané listy.
Koncom druhej svetovej vojny zhodili Američania na Hirošimu atómovú bombu a asi kilometer od epicentra výbuchu stál kostol, na nádvorí ktorého rástlo ginko. Kostol bol po výbuchu zničený, no ginko prežilo ničivý útok bez väčšej ujmy. Po vojne sa mal kostol znovu postaviť, no stavbe stálo v ceste ginko, z ktorého medzičasom vyrástol zdatný strom. Nikomu však nenapadlo strom zoťať, schody do kostola sa okolo neho rozdvojujú a pri strome je tabula s nápisom „No more Hiroshima“.
Monografia o ginku "Elixír mladosti" od Christophera Hobbsa (Botanica Press, 1991) uvádza viaceré indikácie pre užívanie preparátov z ginka. Stará čínska medicína používala už pred 5000 rokmi lieky z ginka na liečenie porúch pamäti, porúch koncentrácie, na depresívne stavy, pri závratoch, hučaniach v ušiach, niektorých očných chorobách a bolestiach hlavy. Nové poznatky ukázali, že zoznam chorôb, kde ginko pomáha je oveľa širší. Zdá sa, že je odôvodnené používať preparáty z ginka (vrátane čaju) všade tam, kde sa vyskytne slabší krvný obeh (studené nohy a ruky, nedostatočný zrak a sluch spôsobený nedostatočným zásobovaním krvou, niektoré poruchy potencie, artritída, reumatizmus atď.
Preparáty z ginka chránia ľudský organizmus aj pred účinkami znečisteného životného prostredia a pred poruchami, ktoré s tým súvisia (kašeľ, bronchitída, astma, nedostatočná imunita, alergické ochorenia) a poskytujú podporu aj pri strese. Snáď najvýznamnejšiu ochranu poskytujú preparáty z ginka pred účinkami voľných radikálov pri takých ochoreniach ako je Alzheimerova choroba a prevencia chorôb ako je arterioskleróza, infarkt myokardu, apoplexia - mozgová príhoda a niektoré formy rakoviny.
Ginko pomáha zlepšovať priepustnosť ciev a preto sa mu tiež prisudzuje priaznivý účinok pre zlepšenie zraku. Neodporúča sa však piť, či užívať pred operáciami - pravidelné užívanie preparátov ginka spôsobí totiž nižšiu zrážanlivosť krvi a preto pred prípadnou operáciou je potrebné s dostatočným časovým odstupom vynechať ich užívanie.